12063C225KAZ2A
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
12063C225KAZ2A
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 2.2 µF 10 % 25 V
ParameterValue
Capacitance2.2 µF
Tolerance10 %
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
Temperature Coefficient-30 ppm/°C to 30 ppm/°C
PackagingReel
Voltage Rating25 V
Thickness1.78 mm
RoHSCompliant
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package1206
reach svhc complianceNo SVHC
size width1.60 mm
size length3.20 mm
size height940 µm
voltage rating dc25 V
capacitance tolerance10 %